środa, 18 lutego 2015

Pudła i kartony – drugie życie tekturowych opakowań



Jeśli zdarzy ci się kupić jakiś produkt i otrzymać go pocztą, zapakowany w duże, tekturowe pudło, nie pozbywaj się go, po rozpakowaniu przesyłki. Jeśli masz dzieci, może się okazać, że takie pudła i pudełeczka o różnych gabarytach, począwszy od pudełka po butach, poprzez opakowania po zabawkach, a kończąc na pudłach po telewizorze czy lodówce, będą stanowić wspaniały materiał do zabawy dla twoich milusińskich, a zwykłe pudełko, pod czujnym okiem i przy życzliwych wskazówkach rodzica, ma szansę zmienić się dom, samochód, sklep czy garaż.

Jakie akcesoria przygotować?
Duże kartony będą się idealnie nadawać do stworzenia intymnej, zadaszonej przestrzeni, w której dziecko będzie się z radością bawić – a wcześniej, z przejęciem współtworzyć ją razem z rodzicami. To zrozumiałe, że przy czynnościach które mogą wymagają użycia ostrych narzędzi, lub dużej precyzji, nadzór rodzica jest niezbędny. Poza tym jednak, przy innych czynnościach dzieci nie potrzebują asysty – czynności takie jak klejenie, malowanie i dekorowanie mogą być wykonywane samodzielnie. Przed wycinaniem jakichkolwiek kształtów, kartony warto trochę wzmocnić, używając taśmy klejącej na łączeniach ścian pudełka. Gotowe elementy można też okleić samoprzylepną okleiną. Dzieci bardzo chętnie spędzają czas w takich kartonowych budowlach, a fakt, że uczestniczyły w ich tworzeniu od samego początku sprawia, że taka zabawa sprawia im większą przyjemność, niż używanie gotowych klocków czy sprzętów kupionych w sklepie. Żeby wyczarować kartonową zabawkę DIY, będą potrzebne przede wszystkim:
kartony i pudełka w różnych rozmiarach (kartony po sprzęcie AGD, opakowania po butach, prezentach, kosmetykach),
noże i nożyczki,
mocny klej,
szeroka taśma klejąca,
dowolne akcesoria, według uznania

Kartonowe zamki, samochody z tektury
Z pewnością największe pudła mogą być użyte do stworzenia dużych budowli, jak np. zamków, z bramą wjazdową i wieżami. W zależności od liczby kartonów do rozdysponowania, zamek może być jedną bryłą, lub składać się z kilku elementów.  Poszczególne fragmenty można przyozdobić malując okna, dachy a nawet herby. Taka zabawa może doskonale sprawdzić się podczas urodzinowego kinderbalu wyprawionego dla twojego dziecka i jego małych przyjaciół. Innym pomysłem może być stworzenie kartonowego samochodu i wybranie się potem na „wycieczkę po domu”, bawienie się w taksówkarza, czy udawanie kierowcy rajdowego. Odpowiednio przycięty karton warto wymościć, tworząc w ten sposób prowizoryczne siedzisko), przymocować kierownicę (jakikolwiek gadżet, który się kręci), a nawet tablicy rejestracyjnej domowej roboty! Niektóre dzieci, szczególnie te, które lubią pomagać rodzicom w gotowaniu lub robią już samodzielnie proste potrawy czy kanapki, pewnie ucieszą się także z własnoręcznie zbudowanej kuchni, wyposażonej w kuchenkę i zlewozmywak. Dużo radości wszystkim dzieciom sprawi także domek – kryjówka, który można od wewnątrz okleić resztkami starych tapet i wyłożyć miękkim kocem. Z mniejszego zaś pudła  powstanie doskonała skrzynia na dziecięce skarby i drobiazgi, które dzięki temu można wreszcie posegregować. Takie tworzenie zabawek wspólnie z rodzicami, to doskonała okazja do zaciśnięcia więzi emocjonalnych, stymulacja kreatywności, a przede wszystkim – wspaniała zabawa!

2 komentarze:

  1. Jeśli chodzi o wytrzymałość i małą wagę to opakowania kartonowe są najlepsze. Dodatkowo można je ładnie wykończyć co może wzbogacić estetyke opakowania.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie pudła można wykorzystać ponownie do wysyłki paczek, wystarczy pozbyć się obecnych nalepek adresowych, zapakować paczkę i zakleić porządnie taśmą. Kartony w czasie transportu nie ulegają uszkodzeniom z zasady dlatego ich ponowne wykorzystanie to nie tylko troska o ekologię ale i oszczędność.

    OdpowiedzUsuń