wtorek, 20 stycznia 2015

Jak zapakować duży prezent?



Wielu osobom wydaje się, że ładne pakowanie prezentów to nie lada sztuka i nie każdy będzie w stanie zgłębić jej tajniki. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy opanować prostą instrukcję i wyposażyć się w takie elementy, jak szary papier, taśma klejąca, sznurek lub tasiemka.

Jak więc zapakować prezent na każdą okazję? Przedstawimy krok po kroku proces pakowania prezentu tak, aby całość wyglądała ładnie mimo swej prostoty. Nie będziemy potrzebowali ani dużo czasu ani też wielu różnego rodzaju ozdób – wystarczy nam to, co mamy pod ręką.

§  Miejsce i materiały. Pierwszym krokiem jest przygotowanie miejsca, najlepiej żeby był to stół. Następnie przynosimy narzędzia oraz elementy, które ozdobią nasze opakowanie, a więc nożyczki, taśmę klejącą, papier, sznurki i kolorowe wstążki i ewentualnie inne ozdoby, jakie podpowiada nam wyobraźnia.

§  Przygotowanie taśmy i odmierzenie papieru. Zaczynamy od odcięcia kilku kawałków taśmy klejącej o długości około 3 do 5cm i delikatnie przyklejamy do stołu, żeby mieć je później w pogotowiu. Teraz musimy sprawdzić, ile papieru będziemy potrzebować do naszego prezentu. Papier rozkładamy na środku stołu, a na środku papieru kładziemy nasz prezent i owijamy go delikatnie. Wszelkie nadmiary papieru i niepotrzebne fragmenty po prostu odcinamy. 

§  Zaczynamy pakowanie właściwe – pierwszy etap. Papierem, odmierzonym przed chwilą owijamy najpierw jedną część prezentu. Zaginamy trwale papier i przyklejamy kawałkiem taśmy klejącej, który przygotowaliśmy wcześniej. Teraz w ten sam sposób zawijamy drugi kawałek papieru i naciągamy, żeby był równy, bez wszelkich wybrzuszeń. Również przyklejamy jednym z gotowych kawałków taśmy klejącej. W ten sposób zapakowaliśmy część prezentu.

§  Drugi etap pakowania właściwego. Kolejnym etapem pakowania prezentu są jego boki. Dlatego też teraz musimy przestawić nasze pudełko na bok. Zaczynamy od zagięcia papieru, przy czym musimy być staranni, by zagiąć tylko właściwe fragmenty. Papier zaginamy w dół, na równi z dolnym brzegiem pudełka i podklejamy taśmą, żeby wszystko się trzymało. Powinniśmy uzyskać dwa „skrzydełka”, na które następnie założymy boczne krawędzie papieru w kierunku do wewnątrz, tak, by powstał nam trójkąt.

§  Trzeci etap pakowania właściwego. Stawiamy nasze pudełko, następnie kładziemy na nie pozostałą część szarego papieru i również sklejamy taśma klejącą. Dokładnie tę samą czynność powtarzamy z drugiej strony pudełka.

§  Przystrajanie i ozdabianie. Czas na ostatni i najbardziej kreatywny etap pakowania prezentu, jakim jest ozdabianie. Teraz przydadzą nam się wszystkie kolorowe sznurki, wstążki i inne dekoracje, które wpadły nam do głowy.
Dobrym i klasycznym efektem, będzie znane każdemu z nas przystrojenie zapakowanego już w papier prezentu wstążką lub tasiemką z kokardą.
Jeśli jednak wolimy bardziej oryginalne rozwiązania, możemy użyć stempla i tuszu, by postemplować papier. Możemy użyć gotowego stempla z jakimś ciekawym wzorem albo zrobić stempelek samodzielnie, wycinając wzór w zwykłej szkolnej gumce do ścierania.
Zamiast klasycznej tasiemki z kokardą możemy użyć jutowych sznurków, szpagatu, a nawet koronki. Możemy także przykleić naklejki czy też napisać lub narysować coś na papierze. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by użyć koralików, guzików czy cekinów i nawlec je na sznurku lub przykleić do papieru, tworząc jakąś ciekawą kompozycję. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.

Jak widać, pakowanie prezentu nie jest trudną rzeczą. Wystarczą dobre chęci i trochę pomysłowości. Ciekawym rozwiązaniem może być także nawiązanie już na samym opakowaniu do zainteresowań obdarowywanego.

1 komentarz:

  1. Pakowanie dużego prezentu nie jest proste, ale trochę techniki i idzie lepiej :)

    OdpowiedzUsuń