piątek, 21 lutego 2014

Jak najlepiej zabezpieczyć przesyłkę kurierską

Gdy wysyłamy paczkę, chcemy aby dotarła ona do odbiorcy szybko i bezpiecznie. Zawsze obawiamy się, czy jej zawartość nie ulegnie zniszczeniu podczas transportu. Jeśli w paczce znajduje się prezent dla bliskiej osoby, chcielibyśmy, aby adresat ucieszył się z pięknego i niezniszczonego upominku, natomiast wysyłając przesyłki firmowe do klientów mamy na względzie zarówno ich zadowolenie z usługi, jak i pozytywny wizerunek firmy. Dlatego też niezbędnym elementem wysyłki paczki jest odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie towaru.
Kluczową rolę przy pakowaniu odgrywamy my - nadawcy. Musimy być więc świadomi, jak wiele zależy właśnie od nas, gdyż to właśnie my ponosimy odpowiedzialność za zapakowanie paczki. Musimy mieć na względzie bezpieczeństwo naszej paczki oraz innych paczek w tym samym transporcie.

Zawartość paczki
Podstawowym krokiem przy pakowaniu jest odpowiednie zabezpieczenie jej zawartości, czyli przedmiotów, które będziemy wysyłać. Kwestię trzeba zawsze rozpatrywać indywidualnie, w zależności od materiału, jaki nasza paczka ma zawierać.
Jeśli są to kruche materiały, jak szkło czy porcelana, musimy je starannie zabezpieczyć. Przed włożeniem do paczki każdy przedmiot powinniśmy owinąć folią bąbelkową lub papierem. Dla takich przedmiotów warto też wybrać pudełko z grubszej tektury.
Jeśli chcemy wysyłać części samochodowe lub inne podobne przedmioty, musimy zadbać o to, aby nie wyciekały z nich żadne płyny, które mogą przedostać się do sąsiadujących w transporcie przesyłek. Należy je najpierw odpowiednio wyczyścić, a następnie zapakować szczelnie wkładając w worek foliowy lub owijając w folię stretch. Dopiero potem można ulokować je w pudle.
W przypadku wystających lub ostrych elementów również musimy pomyśleć o ich zabezpieczeniu. Jeśli nie zrobimy tego dobrze, kurier ma prawo odmówić odbioru takiej paczki, argumentując to bezpieczeństwem innych przesyłek.

Opakowanie zewnętrzne
Paczki najczęściej wysyła się w pudełkach z tektury falistej. Najlepiej będzie użyć nowego pudełka, a nie używanego, posiadającego już jakieś przemoczenia, trwałe zagięcia, przetarcia na krawędziach czy rogach. Ważne jest też, aby jego klapy nie były naderwane. Wszystkie takie uszkodzenia sprawiają, że pudełko jest mniej trwałe. Istnieje wtedy ryzyko, że w transporcie powstaną dziury, a znajdujący się wewnątrz towar nie będzie wystarczająco zabezpieczony. Nowe pudełko sprawi się zdecydowanie lepiej. A dlaczego właśnie pudełko? Ma ono standardowe kształty, jest stabilne i łatwiej jest je ulokować w samochodzie z innymi paczkami. Ponadto dobrze chroni zawartość przed uszkodzeniami.

Kolejnym ważnym elementem jest szeroka taśma samoprzylepna, dzięki której odpowiednio zamkniemy pudełko. Zaklejamy nią wszystkie łączenia klap pudełka na górze i na dole. Możemy użyć do tego uniwersalnej taśmy pakowej lub też taśmy firmowej. Dostawcy opakowań i akcesoriów do pakowania produkują na zamówienie taśmy z dowolnym nadrukiem, jakim może być logo firmowe. Pamiętajmy, aby na paczce znajdował się tylko jeden rodzaj taśmy.
Tam, gdzie jest to konieczne, pamiętajmy o etykietkach ostrzegawczych, informujących, gdzie znajduje się góra opakowania oraz że w środku znajdują się delikatne przedmioty.

Wypełnienie paczki
Istotne jest, aby towar nie przemieszczał się wewnątrz paczki. Dlatego też musimy go unieruchomić przy pomocy wypełniaczy, które mają właściwości amortyzujące, dzięki którym ochronimy przesyłkę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Elementy w paczce rozmieszczajmy tak, aby nie stykały się ze sobą i nie przylegały do boków kartonu. Możemy użyć poduszek powietrznych, styropianowych  form i tak zwanych „chipsów”, folii bąbelkowej, pogniecionego papieru pakowego lub gazet. W zależności od potrzeby wypełniamy wszystkie wolne przestrzenie oraz miejsca między zawartością a ścianami pudła.

Podsumowując
Jako, że to my jesteśmy nadawcami i kluczowa rola w kwestii jej zapakowania przypada właśnie nam, powinniśmy przyłożyć się do tego zadania. To nam zależy na tym, aby towar dotarł bezpiecznie do odbiorcy. Jeśli zapakujemy paczkę właściwie, kurier nie odmówi nam wykonania usługi, a paczka dotrze do adresata w idealnym stanie.

1 komentarz:

  1. Do zapakowania przesyłki warto się przyłożyć, karton odpowiedniej wielkości, wypełniacze do tego, mocna taśma. Dzięki temu w czasie dostawy większe szanse, że paczka nie ulegnie żadnym uszkodzeniom.

    OdpowiedzUsuń