piątek, 3 stycznia 2014

Jak powstają kartony i pudła?



Aby powstało pudełko, musimy mieć najpierw materiał, z którego je stworzymy. Tym materiałem jest tektura, będąca najgrubszym materiałem papierniczym (jej grubość może wynosić do 5 mm). Potrzebna jest masa papiernicza, którą wyrabia się z makulatury, szmat oraz grubszych włókien ścieru drzewnego, czyli masy włóknistej, którą otrzymuje się w wyniku rozwłókniania drewna. W celu uzyskania tektury skleja się dwie lub więcej warstw masy papierniczej. Zdarza się, że w celu nadania tekturze odporności na obciążenia lub wodę, producenci używają dodatków chemicznych i wypełniaczy.
Do produkcji kartonów używa się tektury falistej. Powstaje ona poprzez połączenie kilku warstw linerów (od dwóch do siedmiu), z  czego warstwa środkowa, zwana flutingiem, jest falowana. W ten sposób znacznie zwiększa się sztywność arkusza.
Najprostszym i najbardziej rozpowszechnionym rodzajem kartonowego pudełka, jest pudło klapowe. Pudła te wykorzystywane są praktycznie w każdej branży przemysłowej, gdyż znacznie ułatwiają przechowywanie i transport. Do ich niewątpliwych zalet należą przede wszystkim niska cena oraz prosta konstrukcja. Gotowy arkusz tektury falistej trafia do slotera. Jest to zespół przestawnych głowic, które wycinają i bigują wymagane kształty w arkuszu tektury. Kartony klapowe powstają najczęściej z jednego takiego wykroju, składają się ze ścianek bocznych oraz dwóch klap wieka i dwóch klap podstawy. Jedna ze ścianek bocznych posiada zakładkę, która następnie jest przyklejana lub przyszywana do drugiej ścianki. Pudła te przechowuje się oraz wysyła do klientów w formie rozłożonej na płasko. Aby je złożyć, trzeba jedynie zamknąć klapy i ewentualnie zakleić taśmą klejącą.
Kolejnym popularnym rodzajem pudeł są jednoczęściowe pudełka fasonowe, znane również jako pudełka wykrojnikowe. Określenie to związane jest ze sposobem ich produkcji, gdyż używana jest do tego specjalnie zaprojektowana matryca tnąca, zwana wykrojnikiem. Niewątpliwą zaletą tej technologii jest możliwość wykonania dowolnej konstrukcji oraz uzyskania wybranego kształtu, pod warunkiem, że pozwoli na to format maszyny wykrawającej, będący jedynym ograniczeniem. Dla projektanta oznacza to szerokie i praktycznie nieograniczone spektrum możliwości kreacji. Może on zaproponować rozwiązania, które polepszą komfort korzystania z pudełka, takie jak: niestandardowe uchwyty, zamknięcia, dodatkowe perforacje czy otwory.
Gdy maszyna wykroi z tektury falistej pudełko, trzeba je tylko odpowiednio złożyć. Z reguły nie jest konieczne dodatkowe łączenie przy pomocy zszywek lub taśmy, jednak może zdarzyć się sytuacja, że będzie to wymagane. Proces składania zamówionych pudełek tego typu ma miejsce zwykle u odbiorcy.

3 komentarze:

  1. Fajnie, że opisujesz proces powstawania kartonów w przystępny sposób. Niektórzy ludzie lubią nawet o prostych rzeczach pisać w sposób niezwykle skomplikowany, jakby to dodawało tekstowi wartości i powagi. Tymczasem prosty przekaz informacji świadczy o tym, że dobrze wiesz o czym piszesz i zależy Ci, by odbiorca to zrozumiał. Pozdrowienia. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie sam proces powstawania pudeł kartonowych jakoś nie był mi znany. Natomiast jestem zdania, że jak czytałam na stronie https://www.sendit.pl/blog/folia-babelkowa-kartonowe-pudlo-czyli-jak-poprawnie-zapakowac-przesylke to właśnie pudła kartonowe bardzo często wykorzystywane są do pakowania przesyłek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny i merytoryczny wpis. Można się naprawdę dużo z niego dowiedzieć. Niby zwykła rzecz dnia codziennego, a jednak nie wiemy jak się go wytwarza. Super wpis!

    OdpowiedzUsuń