poniedziałek, 31 marca 2014

Jak pakować przedmioty do przeprowadzki?



Przeprowadzki dotyczą zarówno firm, jak i osób prywatnych. Niezależnie jednak od powodu i celu przeprowadzki, zawsze musimy przetransportować nasze rzeczy z jednego miejsca w drugie. Chcemy też, aby dotarły one do celu w nienaruszonym stanie, dlatego też warto wiedzieć, jak należy je zapakować, by uniknąć przykrych niespodzianek po rozpakowaniu.
Podstawą przeprowadzek jest pudełko kartonowe. Są idealne do pakowania przedmiotów średniej i dużej wielkości lub też dla większej ilości drobniejszych rzeczy, oczywiście odpowiednio zabezpieczonych. Należy pamiętać, aby spakowane przedmioty nie były ruchome, a więc nie przemieszczały się podczas transportu. Wtedy stosujemy tak zwane wypełniacze, jak na przykład styropianowe „chipsy” i „chrupki”, foliowe poduszeczki powietrzne, pognieciony papier, gazety oraz folię bąbelkową. 

Następną ważną sprawą jest odpowiednie zaklejenie kartonu, żeby podczas transportu się nie otworzył, a zawartość się nie wydostała się na zewnątrz i nie uszkodziła. Najlepsza będzie szeroka taśma pakowa brązowa lub bezbarwna. Pudełko oklejamy taśmą na wszystkich łączeniach klap, wzdłuż i wszerz. W przypadku cięższej zawartości dobrze warto okręcić pudełko taśmą kilka razy.
Pamiętajmy również o naklejkach ostrzegawczych, takich jak „uwaga szkło!”, „góra – dół”, które mają przypominać o odpowiednim traktowaniu naszych pakunków. Ważne jest, aby używać oryginalnych naklejek, gdyż tylko one mogą służyć nam za podstawę do ewentualnej reklamacji. Jeśli zapiszemy lub narysujemy te informacje własnoręcznie na kartonie, nasze reklamacje zostaną odrzucone.

Dla sprzętu RTV i AGD najlepsze będą oczywiście ich oryginalne kartony i opakowania. Jeśli ich jednak nie posiadamy, kupmy takie, które będą jak najbardziej zbliżone wielkością. Dostawcy opakowań oferują szeroki zakres możliwości.
Rzeczy drobne i podatne na uszkodzenia podczas transportu najlepiej będzie włożyć najpierw do mniejszych opakowań – pudełeczek, worków lub kopert z folii bąbelkowej, a dopiero potem do większego pudełka. Pamiętajmy przy tym, aby włożyć przedmiot w kopertę jak najbliższą jego rozmiarowi, a następnie zakleić ją tak, aby przedmiot był nieruchomy. Koperty i woreczki z folii bąbelkowej są idealne do przedmiotów małych, delikatnych i smukłych.

Gdy pakujemy rzeczy do kartonów, powinniśmy pamiętać również to, że ktoś będzie je potem nosił. Nie pakujmy więc za dużo ciężkich rzeczy do jednego pudełka, gdyż po pierwsze: może pojawić się problem z jego podniesieniem, a po drugie: jeśli uda się je podnieść, może ono nie wytrzymać, jeśli nie zapoznaliśmy się z zaleceniami jego producenta odnośnie udźwigu.
Książki pakujmy do kartonów średniej wielkości. Jeśli mamy tylko większe pudełka, nie wypełniajmy ich całych książkami. Zapakujmy je do maksymalnie 3/4 pojemności, a na górę włóżmy lżejsze rzeczy. Wtedy pakunek nie będzie za ciężki, ale za to wypełniony po brzegi.
W przypadku przedmiotów szklanych i naczyń pomoże nam specjalny papier do szkła. Owińmy nim przedmioty i ułóżmy ciasno w pojemniku lub pudełku. W ewentualne wolne przestrzenie włóżmy wypełniacze.
Wszelkie nieforemne przedmioty spakujmy do kartonów o odpowiedniej wielkości. Następnie musimy przedmioty unieruchomić, wsypując w wolne przestrzenie wypełniacze styropianowe.