środa, 30 października 2013

5 powodów, dla których nie warto oszczędzać na opakowaniach wysyłkowych



Pakowanie przesyłki wbrew pozorom jest istotnym elementem całego procesu wysyłania. Mimo, iż dobre zabezpieczenie przesyłki więcej kosztuje, wyższa cena nie powinna nas zniechęcać do zakupu odpowiednich materiałów ochronnych. Oszczędność na opakowaniach wysyłkowych może być tylko pozorna, często prowadząca do niepożądanych skutków.

Po pierwsze właściwie dobrane i odpowiednio wytrzymałe opakowanie chroni zawartość przed uszkodzeniem. Dlatego jeśli zależy nam na zawartości przesyłki nie powinniśmy oszczędzać na opakowaniu. Pamiętajmy, że im nowsze opakowanie, tym bardziej wytrzymałe.

Jeśli prawidłowo spakujemy przesyłkę unikniemy opóźnienia w doręczaniu. Stary, używany wielokrotnie karton do pakowania przesyłek kurierskich, może posiadać stare naklejki adresowe lub etykiety kierunkowe stosowane przez firmy kurierskie. Informacje na nieodklejonych naklejkach mogą być przyczyną błędnego odczytania danych, co spowoduje błędne skierowanie przesyłki lub zastój. Zatem czy warto jest oszczędzać na nowym opakowaniu?

Przesyłka w używanym już wcześniej kartonie też może nastręczać kłopotów. Utrudni to ocenę, czy paczka nie była otwierana w trakcie transportu i czy zabezpieczenia znajdujące się w środku są tymi, których użył nadawca. Używany wcześniej karton może nosić ślady wcześniejszego otwierania i resztki starej taśmy, dlatego trudno jest cokolwiek  stwierdzić.

Kolejną zaletą jest to, że estetyczne zapakowanie z pewnością sprawi więcej radości odbiorcy, poza tym przesyłka zrobi lepsze wrażenie jeśli będzie ładnie zapakowana. Jeśli chcemy sprawić komuś niespodziankę, zadbajmy przede wszystkim o szczegóły takie jak zapakowanie prezentu, ponieważ to one nadają charakteru całej zawartości.

Poza tym,  nieprawidłowo zapakowana przesyła może skutkować odmową firmy kurierskiej do jej transportu. Firma taka nie ponosi także odpowiedzialności za szkody wynikłe z braku, niedostateczności lub wadliwości opakowania. Nadawca jest bowiem zobowiązany właściwie opakować przesyłkę, a także oddać ją kurierowi w stanie umożliwiającym jej prawidłowy przewóz. Zatem nie warto ryzykować. Zawartość paczki będzie bezpieczna jeśli zadbamy o jej odpowiednie zamknięcie. Wydanie jej bez ubytku i uszkodzenia oszczędzi nam stresu i nieprzyjemności.

środa, 9 października 2013

Jak pakować duże przedmioty do wysyłki kurierskiej?



Odpowiednie zabezpieczenie przesyłek jest jedną z najważniejszych spraw, o której powinniśmy pamiętać podczas pakowania każdego przedmiotu. Jest to tym bardziej istotne, gdy wysyłamy przedmiot duży i skłonny do uszkodzeń.
Złe zapakowanie paczki grozi m.in. tym, że delikatna zawartość może zostać zgnieciona albo rozbita, mogą uszkodzić się twarde krawędzie przesyłki. Jeśli pozostawimy wolne miejsce w pudełku zawartość może się przemieszczać. Źle umieszczony adres może się odkleić. W przypadku deszczowej pogody adres napisany czymś rozpuszczalnym w wodzie może zostać rozmazany. Jak zatem należy zapakować pomyślnie paczkę?
Po pierwsze wykorzystuj kartonowe pudła, które są sztywne i nie uszkodzone. Podczas pakowania wysyłki powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na to czy pudło nie jest przetarte lub przemoczone. Jeśli mamy do czynienia z przedmiotem szczególnie delikatnym i podatnym na choćby najmniejsze urazy powinniśmy zastosować dwa kartony o zróżnicowanych rozmiarach, a przestrzeń między nimi wypełnić materiałem amortyzującym. W przypadku elementów ciężkich do wypełnienia przestrzeni najlepsza będzie kostka styropianowa. Elementy w paczce nie powinny przylegać do boków pudła. Zawartość nie może także stykać się ze sobą. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ nawet najmniejsze niedopatrzenie może zagrażać bezpieczeństwu paczki.
Kolejnym krokiem podczas pakowania jest zwrócenie uwagi na znajdujące się zbędne etykietki i naklejki na pudełku. Usunięcie ich jest ważne, ponieważ mogą one utrudnić automatycznym skanerom identyfikację miejsca docelowego przesyłki. Ważne jest by pamiętać o odpowiednim oznaczeniu paczki przed wysyłką np. „uwaga szkło”. Nie zapominajmy także o oznaczeniu odpowiedniego położenia paczki: góra lub dół. Niezbędne w celu ochrony zawartości będzie określenie rodzaju przesyłanej przez nas zawartości na liście przewozowym przesyłki.
Jeśli w jednej paczce wysyłkowej umieszczamy więcej niż jedną rzecz, każdą z nich dodatkowo powinniśmy zabezpieczyć. W tym celu niezbędne będą folie bąbelkowe, które z pewnością lepiej się sprawdzą niż tradycyjne materiały. Podczas opakowywania większych elementów przydatne będą kawałki tektury, jednak nadają się one jedynie do pakowania przedmiotów wytrzymałych takich jak np. rower. Zwróćmy uwagę także na to, że każde pudełko posiada limit wagi określający przy jakim nacisku może dojść do rozerwania. Limit wagi należy sprawdzić by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Jak mogliśmy zauważyć, najważniejsze czynności pozwalające chronić zawartość przesyłki nie są wcale trudne ani czasochłonne. Zastosowanie wspomnianych wskazówek z pewnością pozwoli nam całkowicie ochronić transportowany towar. Zatem do dzieła!