wtorek, 31 grudnia 2013

Najciekawsze i najdziwniejsze opakowania produktów



Gdy opakowanie produktu nie wyróżnia się niczym szczególnym, od razu po zakupie i rozpakowaniu produktu zwykle trafia do kosza na śmieci. Dlatego też o tym, że w przypadku produktów wbrew pozorom liczy się nie tylko zawartość, ale i opakowanie, dobrze wiedzą zarówno projektanci, jak i sprzedawcy. Opakowanie musi więc być ładne, estetyczne, w dobrze dobranej kolorystyce, gdyż to właśnie ono jest jedną z pierwszych rzeczy, jakie przyciągają uwagę konsumentów do produktu i zachęcają do jego zakupu.
Obecnie rola opakowań nie jest sprowadzana tylko i wyłącznie do funkcji użytkowej. Co prawda w dalszym ciągu producenci nie rezygnują z ich nieodłącznych cech, takich jak praktyczność i użyteczność, ale też starają się, aby były one interesującym uzupełnieniem produktów, które zawierają. Dzięki ozdobnemu opakowaniu o ciekawym wzornictwie i kolorystyce, każdy przedmiot zyskuje na atrakcyjności, a producent może liczyć na to, że klient nie wyrzuci opakowania do kosza, tylko znajdzie dla niego zastosowanie (na przykład będzie trzymał drobiazgi w ładnym i ciekawym pudełku). Można więc mówić nie tylko o reklamie, ale i o recyklingu.
Aby zainteresować klientów swoimi produktami, producenci starają się zaciekawić ich właśnie opakowaniami i prześcigają się pomysłami na ciekawe, zabawne, ozdobne, oryginalne, aż po wręcz dziwne i ekstrawaganckie projekty. Przyciągają klientów przez zaciekawienie, rozbawienie, a nawet szokowanie.
Na rynku znajdziemy na przykład produkty płynne, takie jak napój dla sportowców oraz płyn do czyszczenia, w specjalnie zaprojektowanych butelkach w kształcie hantli. Gdy zawartość się skończy, a poręczne hantle przypadną klientom do gustu, ci kupią produkt ponownie, a puste butelki wykorzystają do ćwiczeń, wypełniając je po prostu wodą.
Coraz ciekawiej wyglądają też opakowania żywności, na przykład produktów owocowych. W niektórych krajach możemy spotkać napoje w kartonikach i butelkach wyglądających, jakby były pokryte skórką owocową oraz konfitury, których zakrętki przypominają plastry owoców.
Jeden producent odzieży wpadł na pomysł ekologicznego pudełka na T-shirt, które po odpowiednim złożeniu staje się wieszakiem. Natomiast pewna pomysłowa agencja zaprojektowała pudełko do przenoszenia ciasteczek, które przypomina kuchenkę z piekarnikiem.

(Źródło zdjęcia: http://www.domosfera.pl/wnetrza/56,124115,14030426,Eko_wszystko,,5.html)
Ciekawym pomysłem są również pudełka na słuchawki – okrągłe w kształcie buziek, gdzie słuchawki zastępują oczy. Jednak na miano najdziwniejszego opakowania spokojnie może zasłużyć projekt pewnej niemieckiej firmy. Jest to blister na tabletki, który ma z tyłu grafikę w postaci tarczy strzeleckiej w kształcie zwierzęcia. Powstająca przez wyjęcie tabletki dziura przypominająca strzał oddany do tarczy.

(Źródło zdjęcia: http://www.domosfera.pl/wnetrza/56,101999,11449471,Strzelajace_tabletki,,7.html)

środa, 30 października 2013

5 powodów, dla których nie warto oszczędzać na opakowaniach wysyłkowych



Pakowanie przesyłki wbrew pozorom jest istotnym elementem całego procesu wysyłania. Mimo, iż dobre zabezpieczenie przesyłki więcej kosztuje, wyższa cena nie powinna nas zniechęcać do zakupu odpowiednich materiałów ochronnych. Oszczędność na opakowaniach wysyłkowych może być tylko pozorna, często prowadząca do niepożądanych skutków.

Po pierwsze właściwie dobrane i odpowiednio wytrzymałe opakowanie chroni zawartość przed uszkodzeniem. Dlatego jeśli zależy nam na zawartości przesyłki nie powinniśmy oszczędzać na opakowaniu. Pamiętajmy, że im nowsze opakowanie, tym bardziej wytrzymałe.

Jeśli prawidłowo spakujemy przesyłkę unikniemy opóźnienia w doręczaniu. Stary, używany wielokrotnie karton do pakowania przesyłek kurierskich, może posiadać stare naklejki adresowe lub etykiety kierunkowe stosowane przez firmy kurierskie. Informacje na nieodklejonych naklejkach mogą być przyczyną błędnego odczytania danych, co spowoduje błędne skierowanie przesyłki lub zastój. Zatem czy warto jest oszczędzać na nowym opakowaniu?

Przesyłka w używanym już wcześniej kartonie też może nastręczać kłopotów. Utrudni to ocenę, czy paczka nie była otwierana w trakcie transportu i czy zabezpieczenia znajdujące się w środku są tymi, których użył nadawca. Używany wcześniej karton może nosić ślady wcześniejszego otwierania i resztki starej taśmy, dlatego trudno jest cokolwiek  stwierdzić.

Kolejną zaletą jest to, że estetyczne zapakowanie z pewnością sprawi więcej radości odbiorcy, poza tym przesyłka zrobi lepsze wrażenie jeśli będzie ładnie zapakowana. Jeśli chcemy sprawić komuś niespodziankę, zadbajmy przede wszystkim o szczegóły takie jak zapakowanie prezentu, ponieważ to one nadają charakteru całej zawartości.

Poza tym,  nieprawidłowo zapakowana przesyła może skutkować odmową firmy kurierskiej do jej transportu. Firma taka nie ponosi także odpowiedzialności za szkody wynikłe z braku, niedostateczności lub wadliwości opakowania. Nadawca jest bowiem zobowiązany właściwie opakować przesyłkę, a także oddać ją kurierowi w stanie umożliwiającym jej prawidłowy przewóz. Zatem nie warto ryzykować. Zawartość paczki będzie bezpieczna jeśli zadbamy o jej odpowiednie zamknięcie. Wydanie jej bez ubytku i uszkodzenia oszczędzi nam stresu i nieprzyjemności.

środa, 9 października 2013

Jak pakować duże przedmioty do wysyłki kurierskiej?



Odpowiednie zabezpieczenie przesyłek jest jedną z najważniejszych spraw, o której powinniśmy pamiętać podczas pakowania każdego przedmiotu. Jest to tym bardziej istotne, gdy wysyłamy przedmiot duży i skłonny do uszkodzeń.
Złe zapakowanie paczki grozi m.in. tym, że delikatna zawartość może zostać zgnieciona albo rozbita, mogą uszkodzić się twarde krawędzie przesyłki. Jeśli pozostawimy wolne miejsce w pudełku zawartość może się przemieszczać. Źle umieszczony adres może się odkleić. W przypadku deszczowej pogody adres napisany czymś rozpuszczalnym w wodzie może zostać rozmazany. Jak zatem należy zapakować pomyślnie paczkę?
Po pierwsze wykorzystuj kartonowe pudła, które są sztywne i nie uszkodzone. Podczas pakowania wysyłki powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na to czy pudło nie jest przetarte lub przemoczone. Jeśli mamy do czynienia z przedmiotem szczególnie delikatnym i podatnym na choćby najmniejsze urazy powinniśmy zastosować dwa kartony o zróżnicowanych rozmiarach, a przestrzeń między nimi wypełnić materiałem amortyzującym. W przypadku elementów ciężkich do wypełnienia przestrzeni najlepsza będzie kostka styropianowa. Elementy w paczce nie powinny przylegać do boków pudła. Zawartość nie może także stykać się ze sobą. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ nawet najmniejsze niedopatrzenie może zagrażać bezpieczeństwu paczki.
Kolejnym krokiem podczas pakowania jest zwrócenie uwagi na znajdujące się zbędne etykietki i naklejki na pudełku. Usunięcie ich jest ważne, ponieważ mogą one utrudnić automatycznym skanerom identyfikację miejsca docelowego przesyłki. Ważne jest by pamiętać o odpowiednim oznaczeniu paczki przed wysyłką np. „uwaga szkło”. Nie zapominajmy także o oznaczeniu odpowiedniego położenia paczki: góra lub dół. Niezbędne w celu ochrony zawartości będzie określenie rodzaju przesyłanej przez nas zawartości na liście przewozowym przesyłki.
Jeśli w jednej paczce wysyłkowej umieszczamy więcej niż jedną rzecz, każdą z nich dodatkowo powinniśmy zabezpieczyć. W tym celu niezbędne będą folie bąbelkowe, które z pewnością lepiej się sprawdzą niż tradycyjne materiały. Podczas opakowywania większych elementów przydatne będą kawałki tektury, jednak nadają się one jedynie do pakowania przedmiotów wytrzymałych takich jak np. rower. Zwróćmy uwagę także na to, że każde pudełko posiada limit wagi określający przy jakim nacisku może dojść do rozerwania. Limit wagi należy sprawdzić by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Jak mogliśmy zauważyć, najważniejsze czynności pozwalające chronić zawartość przesyłki nie są wcale trudne ani czasochłonne. Zastosowanie wspomnianych wskazówek z pewnością pozwoli nam całkowicie ochronić transportowany towar. Zatem do dzieła!

poniedziałek, 30 września 2013

Którego kuriera wybrać jeśli wysyłasz 100 przesyłek miesięcznie ?



Przy wyborze kuriera dla każdego klienta ważna jest gwarancja firmy, że przesyłka dotrze w wskazane miejsce oraz w odpowiednim stanie. Dlatego coraz więcej firm kurierskich daje możliwość monitorowania swojej przesyłki w Internecie, dzięki czemu klient może w każdej chwili zweryfikować gdzie jego przesyłka się znajduje. Taka opcja jest tym bardziej istotna, kiedy nadajemy przesyłki za granicę. Dobry kurier to przede wszystkim taki, który zadba o dostarczenie przesyłki w stanie nienaruszonym.

Szybka dostawa to jeden z najważniejszych aspektów decydujący o wyborze konkretnego kuriera jeśli zależy nam na czasie. Powinniśmy wówczas wybrać usługę z gwarantowanym czasem dostarczenia. Przeważnie firmy oferują takie godziny jak: 9:00, 10:00 i 12:00. Przesyłka zazwyczaj dostarczana jest w ciągu 24 godzin, jednak gdy chcemy to zrobić wcześniej musimy liczyć się z wyższą opłatą.

Decydując się na daną firmę kurierską powinniśmy zwrócić uwagę na kwotę za dostarczenie przesyłki pod wskazany adres oraz na to ile czasu dana firma przeznacza na wysłanie danej paczki. Istnieje bowiem cała masa firm, które proponują podobne usługi. Dlatego problem pojawia się tylko przy wyborze najodpowiedniejszej. Pamiętajmy jednak, że niska cena może oznaczać także gorszą jakość. Jeśli wysyłamy coś cennego, lepiej jest zapłacić więcej np. za firmowe opakowanie zapewniające ochronę zawartości czy dodatkowe ubezpieczenie.

Dla internetowych sprzedawców szczególny problem sprawia wysoka cena za przesyłki. Utrudnienia pojawiają się szczególnie u początkujących sprzedawców, których liczba wysyłek na miesiąc nie przekracza sto. W takim przypadku wynegocjowanie korzystnej ceny przy ilości np. 100 paczek miesięcznie jest niemożliwe. Możemy wtedy skorzystać z usług brokerów firm kurierskich, jednak u nich średnia cena za transport pojedynczej paczki zwykle znajduje się w przedziale 18-21 zł brutto, co jest często za drogie dla małego przedsiębiorstwa.

Obecnie wiele firm proponuje nowe rozwiązania dla klientów o niewielkim potencjale wysyłkowym korzystających z usług kurierskich. Oferty takie zawierają specjalny abonament dla początkowego przedsiębiorcy, dzięki któremu nie musi on deklarować się ilością miesięcznych przesyłek, co często przysparza kłopotów. Pamiętajmy, że przy ustalaniu ceny istotna staje się kwestia czy nasze paczki i przesyłki kurierskie są wysyłane regularnie. Jeśli tak jest możemy wynegocjować niższe i atrakcyjniejsze ceny oraz odroczone terminy płatności.

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Przesyłaniu pieniędzy w specjalnych kopertach



Wszystkim nam znane jest przesyłanie pieniędzy w zwykłych listach. Szczególnie znane jest nam to z dzieciństwa, kiedy dostawaliśmy od babci lub cioci kartkę świąteczną czy urodzinową, w której znajdowaliśmy banknot.

Osoby starsze, które praktykują to od lat nie wiedzą jednak, że wysyłanie zarówno pieniędzy, jak i innych rzeczy wartościowych w zwykłych kopertach, jest niezgodne z przepisami. Dlatego też, jeśli taka przesyłka nie doszła do adresata, nadawca nie ma podstaw do zgłaszania na poczcie skargi.
Pieniądze należy wysyłać przekazem pocztowym albo przesyłką wartościową. Wtedy, jako że jest to przesyłka rejestrowana, dostajemy potwierdzenie nadania i możemy śledzić całą jej drogę. Jeśli zaginie, łatwiej jest namierzyć miejsce, w którym do tego doszło. 

Do przesyłek zawierających pieniądze lub inne cenne przedmioty przeznaczone są tak zwane „koperty bezpieczne”. Wykorzystywane są one często przez banki, firmy ubezpieczeniowe, firmy kurierskie, instytucje nadające przesyłki wartościowe oraz urzędy pocztowe. Stanowią właściwe zabezpieczenie gotówki lub cennych dokumentów.

Wykonane są one z trwałego tworzywa, którego chroni zawartość przed wilgocią i nie da się rozerwać.  Wyposażone są one często w specjalną kieszonkę na dokumenty lub pieniądze, albo też w odrywane odcinki kontrolne, ułatwiające identyfikację i śledzenie drogi przesyłki oraz spełniające rolę pokwitowania. Zamknięcie natomiast zabezpieczane jest mocną taśmą, która chroni kopertę przed otwarciem pod wpływem czynników mechanicznych, termicznych lub chemicznych. Nie ma więc możliwości, aby taka koperta została otwarta bez pozostawienia śladu.

Jeśli więc chcemy komuś wysłać pieniądze, skorzystajmy z usług takich jak przesyłka wartościowa lub przekaz pocztowy. Jeśli wysyłamy pieniądze w zwykłym liście, musimy pamiętać, że robimy to na własną odpowiedzialność, a jest to ryzykowne. Pojawia się więc pytanie, czy warto i czy nie lepiej kupić specjalne koperty bezpieczne i wysłać pieniądze we właściwy sposób.